Se afișează postările cu eticheta Bucuresti. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Bucuresti. Afișați toate postările

luni, februarie 08, 2010

Sa vezi, sa te minunezi si sa nu iti vina sa crezi

Buuuun. Am ajuns azi noapte, dimineata pe la 1 jumate acasa.

Am fost in Bucuresti la examene si, da, le-am luat. La limita, dar le-am luat.

Vreau sa va arat cateva poze de prin Bucuresti, un video de la "Sala de Lectura", o ceainarie grozava (imi cer scuze de pe acum pentru ca am tinut camera invers) si un video de pe drum.

Multumesc Dan pentru ca m-a dus si m-a adus in siguranta.

Multumesc si ghidului meu neobosit care si el (adica ghidul, desi e ea) si-a luat examenele in ciuda timpului irosit cu mine prin nametii din Bucuresti.

Sa stiti ca daca aveti vremuri din astea pe acolo prin sud, nu prea atrageti turisti :P

Pe drum am vazut niste peisaje splendide. Caraimanul, Sighisoara (in trecere), un satuc caruia i-am uitat numele, vazut de pe o colina, doua cetati uitate de lume. Si de vreo trei ori am trecut Valea Scroafei. Da. Chiar asa ii zice.

gata cu vorbaria. Sa spuna ce au de zis imaginile.

(da. desenul eu l-am facut. am ascultat muzica buna, atmosfera grozava, ceai delicios si aveai si posibilitatea de a-ti exersa talentul fara ca sa rada nimeni de tine. imaginea arata mai bine asa ca-n realitate)

Si inca un lucru ce am vazut in Bucuresti. O tipa incaltata cu cizme cu toc... invelite in punga. A trebuit sa fac poza. Nu m-am putut abtine. Cadrul a iesit grozav... nu i se vede fata, nu se face domnisoara/doamna de rusine :P (locatie: Mac, vizavi de hotel Chismigiu)

Sa adaugam si o imagine cu viscolul: 

Bun. Si in ultima faza va las cu un video de pe drumul viscolit, cel pe care il vedeti mai sus si apoi putina muzica (calitate indoielnica datorita zgomotului de fond si camerei digitale, in schimb prestatia muzicienilor a fost la inaltime)





miercuri, noiembrie 25, 2009

Sa va povestesc despre...

Ce? despre cum a fost aseara la Dan Puric? Nici macar nu am avut inspiratia sa iau aparatul cu mine sa ii fac o poza. Sau sa cumpar o carte sa imi dea autograf... Ah lipsa asta de inspiratie in momentele cruciale.

Sau poate vreti sa va spun ca Salman Rushdie (aveti aici pagina de pe wikipedia despre el) e la Bucuresti. Si eu sunt la Baia Mare. Si nici macar nu pot sa ajung in urma avionului lui si sa strig dupa el "Ma, Salmane, stai ma!" (cei care au fost la Dan Puric stiu de ce)

Sau poate vreti sa va spun despre cartea ce am primit-o - "Zilele Regelui" de Filip Florian. Si are si autograf. Multumesc lui Filip Florian si lui Dragos C. Butuzea. Imi vine sa o mananc.

Poate am sa fac cate o poza tuturor cartilor cu autograf pe care le am. toate doua :)) 

Apropo de mancare, are rost sa va spun ca sunt infometat? Ma roade stomacul si mintea.

joi, noiembrie 19, 2009

bla bla bla

Cateva chestii diverse, generale sau cum vreti  voi.

Cei mai multi vizitatori pe blog si cei mai insistenti, spre uimirea mea, nu sunt din baia mare ci din Bucuresti. felicitarile mele si multumirile mele bucurestenilor. 

Un alt lucru: lumea s-a plictisit de poveste asta fara nume sau asteapta cu nerabdare pagina 8, prima din capitolul doi? Poate doar mi se pare :D 

Sunt tare prins intre traduceri, proiecte de psiho-pedagogie si realizarea unui scenariu de reclama tv. Ghiciti ce ma atrage cel mai mult si ma impulsioneaza?

Am nevoie de muzica. recomandati ceva?

Vreau sa merg undeva... in Anglia, Japonia sau Islanda, dar nu mi-ar detesta sa vizitez o parte din Rusia - Moscova si Sankt Petersburg. Ceva recomandari?

Am iar, vreo 3-4 carti incepute si sper sa termin acuma seara una din ele. Imi place Alain de Botton. Pentru mine, "Eseuri de indragostit" e un debut. E si cea despre care zice el, aici, ca e cea mai buna dintre cele pe care le-a scris. Nu am putut respecta sfatul lui - nu aveau la biblioteca respectiva carte.

Sa va zic, sa nu va zic? Vine Dan Puric la Baia Mare si va avea o conferinta pe tema... da, ati ghicit! "Omul frumos"

Am jocul Super Mario :D + o multime de alte jocuri din seria Mario

duminică, februarie 08, 2009

Bucuresti part 2







miercuri, februarie 04, 2009

Bucuresti part 1






marți, ianuarie 20, 2009

franturi

stau vineri, sambata, si duminica pana pleaca trenul

ah anticariatele din bucuresti ma cheama

tolkien.... trilogia daca o gasesc in engleza si mai super

si inca ceva... ceva feminin... hmmm

nu dau tot parisul si trei zile petrecute acolo, pe o zi petrecuta cu d...

m-a innebunit fata asta

tocmai pentru ca sunt independent, aleg sa raman cu ea


sâmbătă, februarie 02, 2008

azi...

azi, am privit un copil în ochi şi am plâns.

avea ochi mari şi verzi. privea pe geam o lume albă.

nu ştia că zăpada se topeşte, că nopţile cresc şi zilele scad,

că oamenii mint, că vorbesc urât,

că nu barza aduce copii,

nu ştia că ei sunt născuţi de mamele lor în spitale vechi şi prost îngrijite.

nu ştia că o oră are 60 de minute şi că trece foarte repede când ţii o fată de mână,

şi nici că trece îngrozitor de încet. când un bolnav îşi aşteaptă salvarea,

când o mamă stă trează până la 4 dimineaţa asteptandu-l pe fiul ei sa se intoarca acasă, beat şi bătut.

nu ştia că maşinile merg foarte repede şi că frânele se pot rupe.

nu ştia că mama plânge nu pentru că s-a lovit de tata.

nu ştia că sângele curge prin vene şi că nu e bine când curge afară din ele.

nu ştia.


azi, un copil cu ochii verzi m-a privit în ochi.

râdea. el ştia că voi ajunge mare,

că voi citi carţi multe,

că nu mă vor învăţa să iubesc,

ştia că voi merge la Budapesta, la Bucureşti;

că voi fi inconştient pentru 45 de ore pe data de 25 septembrie 1999.

ştia că voi purta tenişii şi sentimente

mereu ascunse.

ştia şi de ceaiul cu lapte. ştia că-mi voi trece examenele, că voi scrie, că voi desena un Isus pe perete, că voi zâmbi convenţional.

ştia că va uita să-mi zică. şi râdea.


azi, m-am privit copil, în ochi, şi am plâns.

marți, ianuarie 15, 2008

Bucuresti, Bucuresti

Care e din Bucuresti sa ma ajute, adica sa ma corecteze daca gresesc. Imaginea aceasta e pe Calea Victoriei cred.
Cladirea CEC vis-a-vis de Muzeul de Istorie, da? Am nimerit muzeul? Chiar daca l-am vizitat nu-s sigur ce fel de muzeu este mai exact :D (va rog scuzati memoria mea scurta)
Valea Regilor. Imi place strada aceasta, chiar imi place :D O sa propun sa se faca si la mine in oras o vale din aceasta.
Fabulosul Hotel Intercontinental. Nu-mi vine sa cred ce bine arata. :))
Si nu atat de fabulosul Hotel Cismigiu. :D